JUNKERS
Spolecnost Junkers se již více než 100 let stará o to, aby lidé meli doma príjemnou tepelnou pohodu. Jméno Junkers je již od 19. století synonymem technického pokroku. Každý výrobek vykazuje až do posledního detailu orientaci na „rešení s budoucností“. Zakladatel Hugo Junkers zaregistroval v prubehu let velké množství patentu, ale v celé historii existuje také mnoho „skrytých skutecností“.
Již v roce 1894 prihlásil prukopník v oblasti techniky Hugo Junkers patent na první plynová koupelnová kamna na svete proslulá pod názvem „Junkers Gasbadeofens“. Vše zacalo ale již o dva roky dríve.
Mnohem více než o vývoj plynových koupelnových kamen se totiž H. Junkers zajímal o vytvorení použitelného velkého plynového motoru. Jako vedlejší efekt však vznikl v roce 1892 zcela jiný objev – kalorimetr, který podstatne ovlivnil budoucnost celé oblasti tepelné techniky!
Pri práci na plynovém motoru v dílne vytvorené z konské stáje v Dessau se totiž potvrdilo to, na co již poukazovala rada vedcu, mezi nimi také profesor Slabý: Kdo chce zkoumat plynové motory, ten musí dokázat presne urcit výhrevnost plynu. Pro tyto úcely však v této dobe neexistovaly žádné vhodné mericí aparatury. Myšlenkou Huga Junkerse bylo vytvorit kalorimetr (zarízení k merení tepla), které dokáže zmerit jakékoliv teplo, které spalovaný plyn predává konstantnímu prutocnému množství vody a indikovat tuto hodnotu na stupnici – jako výhrevnost plynu.
Když Hugo Junkers vyrobil svá první plynová koupelnová kamna, nemyslel pritom tedy vubec na ohrev teplé vody. Výsledek se však dostavil ve forme zmínených Junkers Gasbadeofens – plynových koupelnových kamen. Nicméne Hugo Junkers rozeznal význam svého objevu, prihlásil svuj ohrívac kapalin jako patent a založil v roce 1895 v Dessau továrnu na výrobu aparátu „Junkers & Co.“.
Na ceste od prvních lidových koupelnových kamen k moderní technice pro rízení domácnosti byla historie firmy Junkers lemována objevy, které ciní život jednodušším a príjemnejším. Jako první na svete tak firma Junkers zavedla na trh první plynové prístroje s piezoelektrickým zapalováním (1968), ale i první plynové závesné kotle s plynulou regulací (1978).
Firma Junkers patrila a patrí k firmám udávajícím krok a trend v oblasti využití kondenzacního tepla. Již v roce 1985 uvedla jako první firma na trh spotrebic s touto kondenzacní technikou. Tyto prístroje jsou charakterizovány vynikajícími technickými a ekologickými parametry, stejne jako vysokou úcinností 109 % u nejnovejší generace plynových kondenzacních kotlu „Cerapur“ s vestavenou ekvitermní regulací a textovým displejem.
Vratme se však zpet do rané historie. Když v roce 1932 dodala továrna v Dessau milióntý plynový ohrívac vody, opustil zakladatel firmy, pan Hugo Junkers, obor tepelné techniky, aby se nadále mohl venovat pouze oblasti letadel. Firma Bosch prevzala oblast tepelné techniky Junkers a ucinila z firmy jednoho z nejvetších svetových výrobcu plynových závesných kotlu a nejvetšího výrobce plynových prutokových ohrívacu v Evrope.
Význam ekologického energetického média, jako je plyn, se zrcadlí ve stále intenzivnejším pronikání na trh v celé Evrope. Na plyn je dnes provozováno skoro každé druhé topné zarízení, a to se stále stoupající tendencí. Sedmdesát procent z toho pripadá na závesné kotle.
Jako nejnovejší patent a svetovou novinku uvedla firma Junkers v roce 2001 na trh plynový prutokový ohrívac s oznacením HydroPower, pracující na principu, který lze prirovnat k výrobe energie turbínami ve vodních elektrárnách. S tímto spotrebicem se tak opet zvyšuje hranice technické dokonalosti spotrebicu, kterou spolecnost v posledních letech posouvala i zavedením prvního prutokového ohrívace s bateriovým zapalováním (1994) nebo speciální konstrukcí vodou chlazeného horáku ThermoStar (1998).
Více informací o spolecnosti Junkers naleznete na oficiálním webu www.junkers.cz.